Start-up granty

Motivujeme vědce, aby si zakládali výzkumné skupiny v ČR:

Každý rok udělujeme maximálně jeden prestižní start-up grant na založení vlastní výzkumné skupiny v ČR mladému vědci nebo vědkyni se zahraniční zkušeností. Výzkumnou skupinu podporujeme 3 roky celkovou částkou 6 milionů korun.

Díky start-up grantům motivujeme špičkové mladé vědce a vědkyně, aby se po zahraniční stáži vrátili do ČR a založili nezávislou výzkumnou skupinu na některém z českých pracovišť. Každá výzkumná skupina je Nadací Experientia podpořena částkou 2 miliony korun ročně. Dalších 0,7 milionu korun ročně, pracoviště a vybavení laboratoří poskytuje výzkumné skupině hostitelská instituce. Výzkumné skupiny podpořené start-up grantem Nadace Experientia už vznikly na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, na VŠCHT Praha a Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. “Jsme šťastní, že se na tyto výzkumné skupiny nabalují další mladí vědci a další úspěchy české vědy,” říká zakladatelka Nadace Experientia Hana Dvořáková.

Jak to funguje?

O start-up grant Nadace Experientia můžete žádat, pokud máte minimálně roční zkušenost ze zahraničního pracoviště, maximálně 7 let od ukončení Ph.D. studia a zároveň se ve svém výzkumu věnujete organické, bioorganické nebo medicinální chemii.

1

Originální projekt

Vymyslete originální projekt v oboru organické, bioorganické nebo medicinální chemie. S prvotní ideou svého projektu nás kontaktujte na e-mailu experientia@experientia.cz.

2

Domluva s hostitelskou institucí

Po konzultaci s námi dostanete návrh Smlouvy o start-up grantu a kontaktujete hostitelskou instituci, na které plánujete svoji výzkumnou skupinu založit.

3

Podání žádosti

Nejpozději do 15. března podejte žádost o start-up grant. (Detaily najdete níže).

Žádost o start-up grant obsahuje představení vašeho vědeckého projektu, váš strukturovaný životopis, údaje o členech vašeho týmu, souhlas od hostitelské instituce se založením výzkumné skupiny a rozpočet projektu. Kromě toho je ještě nezbytné zajistit dva doporučující dopisy, nejlépe ze dvou rozdílných institucí, a kde je to možné, i z různých zemí. Tyto dopisy posílají školitelé nadaci napřímo.

Detailní návod (Checklist) včetně všech vzorů najdete v sekci Ke stažení.

Žádost pošlete do 15. března příslušného kalendářního roku e-mailem (ve formátu PDF) na adresu experientia@experientia.cz. Následně od nás obdržíte potvrzení o tom, že jsme vaši žádost přijali a potvrdíme vám také přijetí doporučujících dopisů.

Vedle vašich dosavadních výsledků hodnotíme především kvalitu, resp. vědeckou excelenci a jasně definovaný výzkumný záměr projektu, jeho ambicióznost a high-risk-high-gain charakter, dále originalitu a také vaši samostatnost a nezávislost. Zvláště pak klademe důraz na to, zda je předkládaný projekt dostatečně odlišný od vašich dřívějších projektů (především od projektu zpracovaného v rámci doktorského studijního programu a projektu v rámci postdoktorandské stáže/stáží.) Roli hraje i vaše dosavadní vědecká činnost s důrazem na excelentní výsledky.

Každý projekt bude hodnocen minimálně dvěma nezávislými mezinárodními recenzenty a Grantovým výborem Nadace Experientia. Vybraní kandidáti budou pozváni na společné zasedání Grantového výboru a Správní rady, kde budou mít šanci představit svůj projekt osobně.

Pokud budete pozván/a na zasedání Grantového výboru a Správní rady Nadace Experientia (koná se zpravidla na konci května), znamená to, že jste postoupil/a do druhého kola. Můžete si vybrat, zda se ho zúčastníte osobně či on-line. Nejpozději 2 dny přede dnem konání tohoto zasedání nám zašlete na emailovou adresu experientia@experientia.cz prezentaci svého projektu (ve formátu ppt/pdf). Předpokládaná délka prezentace vašeho projektu je max. 10 min. Měl/a byste být také připraven/a na krátkou diskusi ohledně svého projektu se členy Grantového výboru a Správní rady.

O výsledku rozhodneme nejpozději do 30. června příslušného roku.

Pokud uspějete, uzavřeme s vámi Smlouvu o start-up grantu. Ta je uzavírána mezi vámi, hostitelskou institucí a Nadací Experientia, a to nejpozději do 15. prosince příslušného roku.

Jako hlavní řešitel se stanete zaměstnancem hostitelské instituce a budete odpovědný  za řádné čerpání a hospodárné využívání přidělených prostředků a za dodržení podmínek Startovacího grantu Nadace Experientia. Průběžnou kontrolu nad vynakládáním finančních prostředků vykonává hostitelská instituce.

  1. Každoročně k 15. lednu nám pošlete průběžnou zprávu a přehled vynaložených finančních prostředků.
  2. Do tří měsíců od ukončení projektu nám pošlete závěrečnou zprávu.
    (Detailní specifikaci průběžné i závěrečné zprávy najdete v aktuálních pravidlech dostupných na webu v sekci Ke stažení).
  3. V rámci start-up grantu nadace může navštívit vaše pracoviště a prodiskutovat s vámi otázky spojené s řešením projektu.
  4. Očekáváme, že v průběhu řešení start-up grantu podáte jako hlavní řešitel žádost o ERC grantu Evropské výzkumné rady, pokud jste o něj již nežádal před zahájením start-up grantu.
  5. Ve všech publikacích vzniklých s podporou start-up grantu uvedete informace o podpoře Nadace Experientia.
    (Detailní znění v aktuálních pravidlech dostupných na webu v sekci Ke stažení a ve smlouvě).
  6. V listopadu závěrečného roku trvání start-up grantu si připravíte přednášku na konferenci Pokroky v organické, bioorganické a farmaceutické chemii – „Liblice“.

Často kladené dotazy

Příznivé odezvy máme z VŠCHT v Praze, z Univerzity Palackého v Olomouci, z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, z Masarykovy univerzity v Brně, z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, z Univerzity Pardubice… Je však možno kontaktovat i další univerzity a vědecké instituce.

Ano, je to nejen možné, ale i žádoucí. Rozsah pedagogických povinností však nesmí překročit cca 5 hodin výuky týdně.

Ano, je to možné. Ze start-up grantu nelze pořizovat pouze investice, tj. přístroje nad 80 000 Kč a software nad 60 000 Kč.

Ano, je to možné. Po upravení žádosti na základě připomínek z výběrového řízení můžete mít napřesrok větší šanci na úspěch.

Ke stažení:

Řekli o nás

“Mám radost z toho, že můžu naplnit ideu Nadace Experientia, vrátit zkušenosti ze zahraničí zpět české vědě a přinést zajímavá témata.”

Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.

“Díky stipendiu Nadace Experientia můžu pracovat na jednom z nejmodernějších pracovišť v Japonsku v kolektivu lidí z celého světa.”

Mgr. Dominik Madea, Ph.D.

“Yale pro mě symbolizuje prestiž. Je to jedna z předních světových univerzit. A já tam teď budu moci díky Nadaci Experientia strávit celý rok.”

Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.

“Svým studentům jsem díky Bezva chemii mohla přiblížit tajemství a krásu chemie, která se skrývá v každém všednodenním kousku našich životů.”

Mgr. Veronika Fialová