Výzkumná skupina Ondřeje Kováče vyvíjí nová, účinnější antibiotika

Start-up grant Nadace Experientia pro roky 2024-2026 putuje na Univerzitu Palackého v Olomouci. Získal ho mladý vědec Ondřej Kováč, který tu díky němu v lednu 2024 založil vlastní výzkumnou skupinu zaměřenou na vývoj nových, účinnějších antibiotik.

Ondřej Kováč vystudoval Univerzitu Palackého v Olomouci, kde dokončil doktorát v oboru organické chemie ve skupině doc. Jiřího Pospíšila. V roce 2020 získal od Nadace Experientia stipendium ve výši 950 000 Kč na roční stáž ve skupině prof. Magauera na Innsbruck University v Rakousku, kde se věnoval totální syntéze nového antibiotika Kibdelomycinu. Postdoktoranskou stáž mu prof. Magauer prodloužil až do roku 2023. V lednu 2024 se Ondřej Kováč díky start-up grantu Nadace Experientia vrací na svoji alma mater – na Katedru organické chemie UPOL.

Se svojí výzkumnou skupinu zaměřenou na syntézu přírodních produktů dnes Ondřej Kováč na UPOL vyvíjí nová, účinnější antibiotika. 

Antibiotická rezistence je jedním z největších problémů současného světa. Pokud se tomuto problému nezačne věnovat dostatečná pozornost, bude to mít celosvětový dopad nejen na naši medicínu, ale také na zemědělství nebo na veterinárním sektor. “S mými kolegy/kolegyněmi proto zde v olomouckých laboratořích pracujeme na syntéze přírodních látek s antimikrobiální aktivitou, které by mohly základem pro nová antibiotika a být v tomto boji prospěšné,” vysvětluje Ondřej Kováč.

Na jakém principu funguje Ondřejův výzkum? “Rád připodobňuju organickou syntézu ke kostičkám lego. Struktura molekuly je složena z jednotlivých „kostiček“‎, které musíme vyrobit a správně složit. My se snažíme vymyslet jednoduché uskupení menších částí z lega (z omezeného počtu kostiček), které nám umožní ve všemožných kombinacích postavit co nejvíce různorodých staveb a zefektivnit tak vývoj třeba celých měst z lega. Tato města pak můžeme připodobnit k finálním léčivům – i ta se nám budou stavět lépe a rychleji za pomoci chytře před-sestavených částí, než kdybychom je stavěli stále jen za pomoci jednotlivých “kostiček”,” říká mladý vědec. 

“Následně budeme ladit to, aby léčivo dokázalo působit selektivně a nevyvolávalo nežádoucí účinky, aby bylo dobře rozpustné, aby se nerozpadávalo, aby bylo bezpečné a efektivní. I když je to boj na dlouhou trať, věřím že inspirace z přírody může být klíčem k úspěchu a k vývoji nového antibiotika,” vysvětluje Ondřej Kováč.

“Se svými kolegy/kolegyněmi bych chtěl vyvinout nové antibiotikum proto, aby pomáhalo lidem. Je to jedna z nejdůležitějších motivací, proč chci vědu dělat, že tím, co dělám a umím, můžu lidem zlepšit nebo změnit život. Děkuju Nadaci Experientia za to, že mi tenhle výzkum umožnila,” dodává Ondřej Kováč.

Nadace Experientia podpořila výzkumnou skupinu Ondřeje Kováče na 3 roky start-up grantem v celkové výši 6 milionů Kč.

Téma: Vývoj nových antibiotik

Působiště: Univerzita Palackého v Olomouci

Další články z rubriky Start-up granty:

Řekli o nás

“Mám radost z toho, že můžu naplnit ideu Nadace Experientia, vrátit zkušenosti ze zahraničí zpět české vědě a přinést zajímavá témata.”

Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.

“Díky stipendiu Nadace Experientia můžu pracovat na jednom z nejmodernějších pracovišť v Japonsku v kolektivu lidí z celého světa.”

Mgr. Dominik Madea, Ph.D.

“Yale pro mě symbolizuje prestiž. Je to jedna z předních světových univerzit. A já tam teď budu moci díky Nadaci Experientia strávit celý rok.”

Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.

“Svým studentům jsem díky Bezva chemii mohla přiblížit tajemství a krásu chemie, která se skrývá v každém všednodenním kousku našich životů.”

Mgr. Veronika Fialová