Zuzana Osifová z IOCB Prague – Institute of Organic Chemistry and Biochemistry díky stipendiu ve výši 900 000 Kč vycestuje na Weizmann Institute of Science v Izraeli, kde bude za pomoci supermoderní metody hyperpolarizace hledat cestu k rozluštění tajemství proteinů.

Václav Chmela z IOCB Prague – Institute of Organic Chemistry and Biochemistry díky stipendiu ve výši 1 575 000 Kč vycestuje na roční stáž na americkou The University of Chicago, kde bude vyvíjet zcela novou metodu výměny atomu dusíku za síru, která pomůže usnadnit hledání nových léčiv.

Athanasios Markos (ETH Zürich) založí díky start-up grantu ve výši 6 000 000 Kč od ledna 2025 vlastní výzkumnou skupinu na své alma mater Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Bude se zabývat vývojem chemických nástrojů, které umožní studovat biomolekuly přímo v živých systémech a cíleně ovlivňovat biologické procesy.

Všem třem mladým vědcům moc gratulujeme!

Nadace Experientia už podpořila 23 excelentních mladých chemiků, kteří dostali šanci vycestovat na roční stáž na špičkové zahraniční vědecké pracoviště. Navíc umožnila vznik čtyř výzkumných skupin mladých vědců na českých pracovištích. Na podporu mladých vědkyň a vědců už nadace vyčlenila více než 50 milionů korun.