Nadace Experientia slaví jubilejní 10. ročník soutěže o stipendium na zahraniční stáž. Na letošní “Experientia Day” proto pozvala všechny dosavadní stipendisty, stipendistky i držitele start-up grantů. V rámci dne s Experientií 30. června zazněla vědecká přednáška prof. Waldmanna z Max Planck Institutu v Dortmundu nebo panelová diskuse na téma ERC grantů s úspěšnými držiteli. Především ale byli vyhlášeni stipendisté pro rok 2022, kterými se stali Anna Poryvai a Michal Šimek.

Mladá vědkyně Anna Poryvai z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR získává od Nadace Experientia stipendium ve výši 1 050 000 Kč, díky kterému stráví rok na švýcarské École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) ve skupině prof. Gerberové. „Chceme vyvinout nový biosenzor, díky kterému budeme schopni na jednom vzorku slin prozkoumat přítomnost různých patogenů, a tím pádem určit přesnou diagnózu nemoci,” popisuje svůj projekt oceněná vědkyně.

Její kolega Michal Šimek taktéž z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR bude podpořen částkou 1 560 000 Kč, díky níž  vycestuje na roční stáž na americkou University of California, Los Angeles (UCLA) ve skupině prof. Kwonové. „Díky radikálovému štěpení budeme schopni otevřít nové cesty k přeměně přírodních látek, a ovlivnit tak mnohé oblasti léčby. Nová metodologie může dalším vědcům pomoci objevit účinné analogy biologicky aktivních molekul,” vysvětluje mladý vědec.

Oba noví stipendisté se v rámci odpolední části Experientia Day zúčastnili vědecké minikonference téměř všech nadací dosud podpořených mladých vědkyň a vědců. 

Nadace Experientia stipendiem na roční zahraniční stáž podpořila už 19 nadějných mladých chemiků. Díky programu start-up grantů si mohli další dva mladí vědci založit po návratu ze zahraničí vlastní výzkumnou skupinu v ČR. Nadace dále podporuje mladší chemické talenty na základních a středních školách (program Bezva chemie)i i na vysokých školách (cena Via Chimica). Financuje také Cenu Rudolfa Lukeše pro excelentní české chemiky. „V plánu máme ještě jeden program, a to návratové granty, které by usnadnily mladým vědkyním a vědcům po Ph.D. návrat ze zahraničí do ČR,” říkají zakladatelé Nadace manželé Dvořákovi, kteří již desátým rokem věnují vlastní finanční prostředky z licenčních poplatků za antivirové látky vyvinuté na ÚOCHB AV ČR zpět do vědy. Celkem už na podporu mladých vědkyň a vědců Nadace Experientia vyčlenila více než 33 milionů korun.