Seznamte se s našimi dvěma novými stipendisty – Evou Bednářovou a Rafaelem Navrátilem (oba z Přírodovědecké fakulty UK). Odtajnili jsme je na Experientia Day, který se konal včera na ÚOCHB AV ČR.

Mladá vědkyně Eva Bednářová, historicky první žena, která získala stipendium Nadace Experientia v hodnotě 1 165 000 Kč, vycestuje na roční stáž na Columbia University v New Yorku. „Tuto univerzitu jsem si vybrala pro její vysokou kvalitu (patří mezi nejprestižnější univerzity na světě) a samozřejmě mě také zaujal výzkum skupiny profesora Tomislava Rovise, jejíž součástí bych se měla stát. Mám z toho velkou radost, zároveň ale cítím velkou odpovědnost tuto příležitost nepromarnit,“ říká Eva Bednářová z Přírodovědecké fakulty UK. V konkurenci mladých chemiků uspěla se svým projektem přípravy chemoterapeutik pomocí inovativních cyklizačních reakcí.

Rafael Navrátil zaujal hodnotitele svým projektem vývoje nových metod a reakcí organické syntézy. Díky stipendiu Nadace Experientia v hodnotě 1 270 000 Kč zamíří na roční stáž do San Diega na Scripps Research Institute. „Budu pracovat ve skupině profesora Phila Barana. Scripps je jedno z nejlepších vědeckých pracovišť na světě, ale primárně jsem si ho vybral právě kvůli výzkumu prof. Barana, který je v současnosti jednou z vůdčích postav organické chemie,“ dodává Rafael Navrátil z Přírodovědecké fakulty UK s tím, že stipendium vnímá jako ocenění svých dosavadních vědeckých úspěchů: „Znamená pro mě především skvělou možnost pracovat na vlastních nápadech s těmi nejlepšími vědci.“

V rámci oslav jsme se také setkali s našimi alumni nebo si vyslechli přednášku stipendisty z roku 2016 Tomáše Slaniny. Atmosféru Experientia Day zachytil na svých fotografiích Marek Matuštík. Prohlédnout si je můžete v galerii zde. Na setkání se všemi příznivci nadace se budeme těšit opět za rok, v červnu 2020!