“Je úžasné vidět excelentní mladé lidi ze Slovenska,” řekla Zuzana Čaputová stipendistům NEX
“Máme pro vás překvapení,” řekli zakladatelé Nadace Experientia manželé Dvořákovi prezidentce Zuzaně Čaputové, když v pátek 28. února společně se svojí poradkyní Jarmilou Lajčákovou navštívila kancelář nadace jako “čerešničku na torte” při své dvoudenní návštěvě Prahy a českých neziskových organizací. “Naše nadace sice podporuje primárně české vědce a vědkyně, ale jelikož máme se Slovenskem nadstandardní vztahy, jsme šťastní, že mezi našimi stipendisty jsou i dva excelentní slovenští vědci, a to Soňa Krajčovičová a Tomáš Šolomek. A budeme moc rádi, když je poznáte i vy,” usmívají se Dvořákovi, zatímco tým nadace už připravuje telemost.
Jako první se s paní prezidentkou z University of Cambridge přes obrazovku zdraví mladá talentovaná slovenská vědkyně, stipendistka Nadace Experientia pro rok 2021 Soňa Krajčovičová. [1] “Jsem tak ráda, že vás poznávám,” říká paní prezidentce ještě předtím, než začne vyprávět svůj životní příběh, který je úzce spjatý s naší nadací. “Manželé Dvořákovi jsou neskuteční v tom, jak podporují mladé vědkyně a vědce. University of Cambridge byl pro mě naprostý sen, o kterém bych si bez stipendia od Nadace Experientia mohla nechat pravděpodobně jen zdát. V mé kariéře i v životě mě to neuvěřitelně posunulo. Vím, že si chci založit vlastní výzkumnou skupinu. A dnes mohu pomýšlet na to, že ji mohu založit v ČR, ale klidně i v zahraničí,” vysvětluje Soňa Krajčovičová.
Pak se paní prezidentce skrze telemost představuje z University of Amsterdam druhý mladý talentovaný slovenský vědec, stipendista Nadace Experientia pro rok 2014 Tomáš Šolomek. [2] Souhlasí se Soňou, že bez podpory nadace by dnes nebyl tam, kde je: “Stipendium Nadace Experientia bylo nejdůležitější moment v mé kariéře. Začal jsem díky němu nezávislý výzkum. Netuším, jaká by byla moje budoucnost bez něj. Stejně tak mě ale ovlivnil i samotný příběh nadace. Manželé Dvořákovi dávají vlastní peníze do toho, aby jiní rostli, což je úplně fantastická myšlenka. Po jejich vzoru jsme s mými kolegy, kteří stejně jako já pochází z Prievidze, založili neziskovou organizaci Prievidzská chemická společnost, která podporuje mladé nadané chemiky ze středních škol na Slovensku,” vypráví Tomáš Šolomek. “Blahopřeji vám oběma k tomu, co se vám podařilo,” říká oběma slovenským stipendistům Zuzana Čaputová. Doplňuje zajímavost, že své dětství trávila právě v Prievidzi: “Je to krásný kus země.”
Následně dává tým Nadace Experientia paní prezidentce příležitost, aby se slovenských stipendistů zeptala na cokoliv, co ji zajímá a ona této možnosti s radostí využívá. Rozhovor Zuzany Čaputové s našimi slovenskými stipendisty přinášíme v celém znění.
Rozhovor Zuzany Čaputové se slovenskými vědci
Zuzana Čaputová: V prvé řadě mě zajímá otázka, proč právě chemie?
Tomáš Šolomek: My jsme měli v Prievidzi úžasného středoškolského profesora chemie Miroslava Kozáka, který rozhodl o tom, že se ze mě stane chemik. Byl to největší motivátor, jakého jsem kdy v životě potkal. Podařilo se mu dostat desítky mladých lidí na mezinárodní chemickou olympiádu. Nejsme géniové, ale tento pan učitel nás v 15 letech motivoval a vybudoval komunitu skvělých vědců, která dodnes funguje. Díky patří jemu!
Soňa Krajčovičová: I mě motivovala paní profesorka na bratislavském gymnáziu, která vedla chemické semináře. Chemie mi díky ní přišla logická, jednoduchá a bavila mě. Ona mě podporovala…a teď jsem v Cambridge!
Zuzana Čaputová: Rozumím tomu, že střední škola byla pro vás oba velmi důležitá. Chtěla bych se ale zeptat na to, zda jste i na Slovensku zaregistrovali nějaké iniciativy, které by pomáhaly mladým vědcům při rozjezdu samostatné výzkumné kariéry?
Soňa Krajčovičová: Na Slovensku již delší dobu nežiji, takže jsem na žádnou takovou iniciativu nenarazila. Jsem si však jistá, že žádný tak velký filantropický počin, jaký udělali pro českou vědu manželé Dvořákovi, na Slovensku není.
Tomáš Šolomek: Zajímám se skrze Prievidzskou chemickou společnost především o středoškolské prostředí. O žádném takovémto filantropickém počinu na Slovensku nevím. Je to díra na trhu.
Hana Dvořáková: Pokud do toho mohu vstoupit, my jsme se v nadaci zabývali úvahami, jak přenést know-how a expertizu naší činnosti na Slovensko, kde bychom se třeba mohli propojit s nějakým slovenským filantropem zajímajícím se o vědu.
Zuzana Čaputová: Záslužnou práci dělá na Slovensku v oblasti vědy například Nadácia ESET.
Dalimil Dvořák: Ano, s těmi máme skvělou zkušenost a víme, že k vědě přistupují velmi velkoryse.
Zuzana Čaputová: Dovolte ještě poslední otázku směrem k mladým slovenským vědcům. Je z vašeho pohledu věda exaktní? Politika je totiž neskutečně neexaktní…
Soňa Krajčovičová: Ano! Pravidla chemických vazeb jsou exaktní, což mi vyhovuje. Člověk ví, co od nich čekat.
Zuzana Čaputová: Já mám exaktnost také ráda. V politice mi právě velice scházela. Chyběla mi ovšem i v právech, kterými jsem se zabývala dříve.
Tomáš Šolomek: Věda je exaktní, ale dělají ji stále jen lidé, takže pořád přináší řadu překvapení.
Zuzana Čaputová: Moc vám děkuji za to, že jste se mnou sdíleli své příběhy. Je úžasné vidět dva excelentní mladé lidi ze Slovenska. Přeji vám, ať se vám daří!
Více o návštěvě paní prezidentky v Nadaci Experientia čtěte zde.
[1] Soňa Krajčovičová se narodila v Bratislavě a po studiích chemie na českých vysokých školách (Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci) vycestovala díky stipendiu Nadace Experientia na roční stáž na University of Cambridge, kde vyvíjí metody pro novou generaci cílených léčiv. Díky tomu, že se Soně v laboratoři velice dařilo, jí její vedoucí prof. David Spring stáž prodloužil a Soňa v Cambridge dodnes působí.
[2] Tomáš Šolomek se narodil v Bojnicích na Slovensku, po studiích chemie na české vysoké škole (Masarykova univerzita v Brně) a joint Ph.D. (ČR, Švýcarsko) vycestoval díky stipendiu Nadace Experientia na roční stáž na Basilejskou univerzitu, kde se věnoval výzkumu inovací v molekulové elektronice. Po stážích v USA a ve Švýcarsku získal v roce 2020 prestižní ERC Starting grant, díky němuž dnes vede vlastní výzkumnou skupinu na University of Amsterdam. Je zakládajícím členem Prievidzské chemické společnosti, která podporuje mladé chemiky na Slovensku.

Řekli o nás
Mgr. Ondřej Kováč, Ph.D.

Mgr. Dominik Madea, Ph.D.

Ing. Karolína Vaňková, Ph.D.
Mgr. Veronika Fialová