Ondřej Baszczyňski, vedoucí první vědecké skupiny podpořené start-up grantem Nadace Experientia, v nedávné době publikoval hned dva vědecké články.
V prvním článku „Sterically‐Controlled Self‐Immolation in Phosphoramidate Linkers Triggered by Light“, který vyšel v časopise European Journal of Organic Chemistry (EurJOC), se zabývá fosforamidátovými prekurzory léčiv, které by mohly být vhodné pro cílenou dopravu léčiv, ale zatím víme velmi málo o jejich aktivaci (rozpadu prekurzoru na aktivní léčivo). Ondřej Baszczyňski spolu s týmem navrhli a syntetizovali řadu fosforamidátových linkerů, které aktivovali světlem a pomocí NMR sledovali jejich rozpad. Díky této přehledové studii zjistili, že záleží na aminokyselinovém složení i podmínkách reakce, a získali tak cenná data pro návrh a syntézu dalších fosforamidátových prekurzorů s požadovanými vlastnostmi.
[su_button url=”https://doi.org/10.1002/ejoc.201901882″ target=”blank” style=”flat” background=”#466169″ size=”6″ radius=”0″ icon=”icon: external-link”]Publikace[/su_button]
V druhé studii s názvem „Synthesis of phosphonoacetate analogues of the second messenger adenosine 5′-diphosphate ribose (ADPR)“ publikované v časopise RSC Advances se Ondřej Baszczyňski zabýval syntézou nových analogů adenosindifosfát ribózy (ADPR), konkrétně syntézou dvou fosfonoacetátových analogů ADPR, u kterých byl pyrofosfát nahrazen fosfonoacetátovým linkerem.
Podle predikcí by tyto analogy měly nést při fyziologickém pH pouze jeden záporný náboj se zachováním ostatních vlastností ADPR. Syntetické analogy signálních molekul slouží k objasnění mechanismů buněčné signalizace.
[su_button url=”https://doi.org/10.1039/C9RA09284F” target=”blank” style=”flat” background=”#466169″ size=”6″ radius=”0″ icon=”icon: external-link”]Publikace[/su_button]