Náš škuner se po vyplutí z přístavu chvíli tiše houpal, k zahálení však nebyl prostor. Celá posádka uplatnila své inženýrské schopnosti (tituly) a z e-shop komponent postavila první zařízení do naší kuchyně. Spin-coater. Zní to tajemně, ale vpravdě je to hrnec s mixérem. A to bez kapitánova obvyklého přehánění. Problém nastane, když to pojmenujete jako výrobní zařízení pro polovodičový průmysl… náš návod na stavbu tohoto „high-tech“ zařízení přikládáme níže.
Tuto krátkou chvilku klidu pak vystřídala smršť provianťácké fregaty! Během týdne se tak náš škuner proměnil v technologicky skvěle vybavený křižník, který si poradí s navigací mezi útesy spektroskopie, v silných proudech elektrochemie i na mělčinách kontaktního úhlu. Lodní kuchyně začala posádku zásobit novými produkty, loď tedy nabrala správný kurz a my tak již zahlédli první vlaštovku značící úrodnou zem – naši první organickou diodu. Zatím nesvítí, ale bude…
Kapitánův lodní deník, necelý měsíc po zvednutí kotvy: “Posádka ve složení nadporučík Guerra a poručík Strnadová podávají ohromující výkony. Jako mládě mořského vlka jsem si žádnou jinou posádku nemohl přát víc!”
——–
Tak prosím, spin-coater se staví takto:
Koupíte PC větrák/chladič (3 nebo 4-pin) s maximálními otáčkami, které považujete za vhodné k Vašim účelům (nám většinou stačilo 2500 RPM). Pokud se minete, takový větrák stojí do 200 Kč, takže je prostor pro nápravu. Pořídíte pulse-width-controller, abyste mohli ovládat rychlost točení. Tady Vás čekají galeje. Hromady produktů, minimum technických specifikací… Ve výsledku vás pouze zajímá maximální napětí, což u PC větráků je 12 V. Vše ostatní PWF controller udělá za vás (stačí mu 12 VDC, frekvenci si generuje sám). A přiložena je fotka, že kapitán nekacá! Abychom neoblažovali coatingem celou digestoř, je to našroubované v krabiččce pro CD/DVD. Celková cena = 643 Kč. A máte to (skoro) zadarmo!