Manželé Dvořákovi 21. ledna na tiskové konferenci oznámili, že do Nadace Experientia vloží 200 milionů korun na podporu nadějných českých vědců v dalších 20 letech. Tento významný filantropický počin umožní 40 českým chemikům vycestovat na roční stáže na prestižní světové univerzity a pomůže založit až 20 nezávislých výzkumných skupin na českých vědeckých pracovištích. „Věříme, že tato cílená a dlouhodobá podpora významně ovlivní českou chemii a posune ji směrem k celosvětové špičce, třeba až k další Nobelově ceně,“ říká Hana Dvořáková.

Tento počin oslavila Nadace Experientia a pozvaní stipendisté, osobnosti české vědy i přátelé a podporovatelé nadace slavnostním galavečerem v Dejvickém divadle a představením Elegance Molekuly. Na fotografie a video z celého dne se můžete podívat zde.

Změny proběhly vzhledem k významnému navýšení nadačního kapitálu také uvnitř samotné Nadace Experientia. Od ledna má novou ředitelku Annu Batistovou, která se dosud starala o komunikaci a PR. Správní radu rozšířil stipendista Nadace Experientia Tomáš Slanina (ÚOCHB AV ČR). Dozorčí radu doplnil nositel ceny Neuron za chemii Petr Slavíček a jeden ze zakladatelů KPMG a významný mecenáš kultury František Dostálek. Nově také vznikl investiční výbor, ve kterém vedle disidenta a politika Jiřího Müllera zasedne Petr Laštovka ze společnosti EMUN PARTNERS family office a.s., která se věnuje správě a investování rodinného majetku. S nastavením nové struktury a strategie Nadace Experientia pomohl Nadační fond Via Clarita, který poskytuje nezávislé filantropické poradenství.